Соціальна робота в рамках спеціалізованих формувань Станично-Луганського РЦСССДМ

Обов’язок бути людиною
Кожна людина з народження має певні права та обов’язки, і найголовніший з них – бути людиною.
Про це йшла мова під час Тижня правових знань, яка відбулася в Валуйській загальноосвітній школі №2 Станично-Луганського району. Найцікавішим виявився тренінг для учнів 3-4 класів, які провели Т.Пономарьова, О.Волошина і Ю.Вороніна, фахівці із соціальної роботи районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які працюють на території Валуйської громади. Найактивніше школярі обговорювали, чому саме діти мають специфічні права та обов’язки, як їх слід дотримуватися…


У результаті тренінгу учні отримали не тільки більш глибокі знання з права, але й разом із дорослими переконалися, що найбільший обов’язок будь-кого – це бути корисним й близьким для оточуючих, отримувати від цього задоволення.

Н.С.Тітаренко, начальник відділу соціальної роботи РЦСССДМ

«Ми різні, але ми рівні»

Україна прагне до європейського співтовариства. «Європейський вибір України закріплений у законі «Про засади внутрішньої та зовнішньої політики» і не підлягає сумніву», - наголошує Президент України В.Ф.Янукович.
Шлях до поставленої мети складний і передбачає входження в процеси глобалізації, інтеграції, трансформації задля досягнення демократичного громадянського суспільства. Для цього одним із головних критеріїв є дотримання ґендерної політики як процесу якісних змін суспільства,  що передбачає перегляд усталених стереотипів рівності.
Ґендерна рівність (від англ. gender - рід) – це рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства.
Складовою поняття «ґендерна рівність» є право на відмінність. Рівність не є однаковістю, оскільки ґендерні ролі різні за соціальним змістом. Чоловік і жінка є рівними, але різними. Поняття цього формується у дітей, починаючи з другого року життя. Найбільш важливий етап становлення психологічної статі дитини - шкільний вік, і завдання дорослих - створити умови для розвитку і успішного прийняття дитиною своєї статевої ролі. Саме батьки, педагоги та соціальні працівники - перші взірці і наставники дитини у формуванні її  ґендерного «Я».
Розв’язання цього завдання здійснюється спеціалістами Станично-Луганського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в різних формах психологічної просвіти батьків, педагогів і школярів (бесіди, лекції, дискусії, консультації та ін.).
Зустрічі фахівців із соціальної роботи РЦСССДМ з учнями, педагогами і батьками для обговорення такої делікатної проблеми проходять в доброзичливій і довірливій обстановці. Для цього спеціалісти центру ретельно готуються. Ось і цього року для підготовки фахівців із соціальної роботи до проведення заходів із учнівською молоддю з питань гендерної просвіти Станично-Луганським РЦСССДМ був організований навчальний семінар-тренінг, фахівцям були надані методичні рекомендації до проведення занять у рамках Тижня.
Пройшло 18 групових заходів, в яких взяли участь 299 учасників, учнів 8-11 класів 16 шкіл району, педагоги і батьки.
Цікавими для дітей виявилися бесіди «Ґендерні стереотипи у ЗМІ», «Ґендерна рівність», тренінги «Соціальні ролі в сучасній сім’ї», «Проблеми ґендерної рівності», під час яких учні познайомилися з такими поняттями як ґендер, ґендерні стереотипи, ґендерні ролі, ґендерна рівність тощо. Під час тренінгів методом «мозкового штурму» учасники складали перелік якостей, внаслідок яких дівчата та хлопці (жінки та чоловіки)  є різними, обмінювалися думками щодо рівного забезпечення можливостей для самореалізації жінок і чоловіків в Україні. Своє бачення ґендерної рівності школярі виявили в малюнках і піктограмах.
Учителі та батьки із задоволенням взяли участь у семінарах-тренінгах «Ґендерна політика», «Розподіл ґендерних ролей у суспільстві». У 58 родинах, які перебувають на обліку сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, проведені бесіди з батьками щодо самореалізації в суспільстві, попередження проявів насильства в сім’ї, необхідності поважного ставлення до рідних незалежно від статі.
За ініціативою Станично-Луганського РЦСССДМ проведено засідання  круглого столу за темою: «Ґендерна рівність. Сприяння працевлаштуванню соціально-незахищених верств населення», в якому взяли участь і виступили заступник голови Станично-Луганської райдержадміністрації Ю.О.Золкін, голова районної ради жінок Л.О.Філатова, директор районного центру зайнятості Ю.М.Гладких, начальник управління соціального захисту населення В.І.Захаров, директор РЦСССДМ О.В.Сердечна, начальник служби в справах дітей райдержадміністрації І.В.Костан, фахівці із соціальної роботи РЦСССДМ І.О.Ползік і О.В.Хафізова.
Проведення районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді інформаційно-просвітницької роботи має на меті подолання ґендерних стереотипів в суспільстві шляхом правової освіти дітей та молоді, виховання та пропагування культури ґендерної рівності, формування відповідального материнства і батьківства. Це допоможе ще зі шкільних років підготувати дітей до розуміння та розподілу соціальних ролей у дорослому житті, адже соціальні працівники впевнені, що змінювати мислення, долати стереотипи важче, ніж формувати  ґендерну культуру, починаючи з дитинства.


Н.С.Тітаренко, начальник відділу соціальної роботи РЦСССДМ









Саморегуляція психічних станів прикордонників
Станично-Луганський районний  центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 21 серпня 2013 року провів заняття з психологічної підготовки співробітників прикордонної служби  КПП «Красна Талівка» за темою: «Саморегуляція психічних станів людини» .
Під час бесіди із особовим складом прикордонної служби фахівці із соціальної роботи РЦСССДМ  К.А.Дегтярьова, О.С. Волошина та  Т.М. Драненко обговорили питання саморегуляції психічних станів людини, можливості впливу на емоційні стани, які можуть виникати під час виконання службових обов’язків, більш детально розглянули методи зняття психологічного стресу засобами.  Військовослужбовці отримали корисну інформацію щодо вміння володіти собою в напружених ситуаціях і навчилися практичним навичкам  самоконтролю.
 
О.В.Сердечна, директор РЦСССДМ







 Майбутнім матерям

19  серпня 2013 року відбулося чергове заняття в консультативному пункті Станично-Луганського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді при пологовому стаціонарі районного територіально-медичного об’єднання. Фахівець із соціальної роботи РЦСССДМ Т.В. Червинська провела тренінг  за темою: «Спосіб життя сім’ї та здоров’я дитини» і психологічне тестування 9 майбутніх матерів з метою виявлення особистісного ставлення до материнства та дитини.
О.В.Сердечна, директор РЦСССДМ




Тиждень правових знань

Спеціалісти, фахівці із соціальної роботи та волонтери спеціалізованих формувань Станично-Луганського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді взяли участь у Тижні правових знань за темою «Обов’язок бути людиною».
Для підготовки фахівців із соціальної роботи, волонтерів до проведення інформаційно-просвітницьких заходів за цією темою було проведено навчальний семінар, під час якого директор РЦСССДМ О.В.Сердечна, фахівці із соціальної роботи РЦСССДМ Тітаренко Н.С., Волошина О.С. надали методичну допомогу спеціалістам у підготовці до заняття, провели консультації щодо можливих форм проведення і змісту групових заходів.
До просвітницької роботи були залучені дільничні інспектори Станично-Луганського РВ УМВС України в Луганській області О.М.Тімощук, О.С. Новіков та І.Ю. Косов.
Загалом у рамках проведення Тижня правових знань фахівці і волонтери РЦСССДМ провели 75 групових заходів з питань прав та обов’язків громадян України, відповідальності за скоєння правопорушень та злочинів, попередження торгівлі людьми для 716 учасників – учнів 5 – 10 класів шкіл району.
Було проведено 16 відеолекторіїв, 8 бесід за темою: «Кримінальна відповідальність підлітків», 16 бесід щодо попередження та протидії торгівлі людьми, 16 бесід і 19 тренінгів з дотримання прав людини.
Учасники заходів отримали 170 індивідуальних послуг з правових питань.
О.В.Сердечна, директор РЦСССДМ



Виїзд мобільного консультпункту соціальної роботи

Станично-Луганського РЦСССДМ до с. Красна Талівка



4 квітня 2013 року в рамках діяльності мобільного консультпункту соціальної роботи Станично-Луганський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді провів чергове заняття з психологічної підготовки із співробітниками Державної прикордонної служби у с. Красна Талівка за темою «Поняття «здорового способу життя» та подолання негативних факторів, які впливають на співробітників».

Під час роботи фахівців із соціальної роботи районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  Н.С.Тітаренко, Т.М.Драненко та О.С.Волошина із особовим складом прикордонної служби були визначені поняття фізичного і психосоціального здоров’я, основні положення психосоматики, надані конкретні рекомендації щодо ведення здорового способу життя, підвищенню його якості.

Прикордонники жваво обговорили тему заняття, відзначили актуальність і важливість цієї теми,  особливо в своїй роботі, яка виконується в напружених, інколи екстремальних умовах.

Фахівці із соціальної роботи РЦСССДМ також провели профілактичну роботу щодо попередження рецидиву скоєння злочинів неповнолітніми, засудженими до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, які перебувають на обліку в Станично-Луганському районному підрозділі Лутугінського міжрайвідділу кримінально-виконавчої інспекції УТПтСУ в Луганській області. Під час щирої, відвертої розмови з підлітками із сімей, які знаходяться під соціальним супроводом Станично-Луганського РЦСССДМ, соціальні працівники з’ясували причини, які штовхнули дітей на порушення закону, соціально-побутові умови, в яких вони живуть, дійшли спільного висновку про необхідність ведення здорового способу життя та дотримання законів.


О.В.Сердечна, директор РЦСССДМ
 





Майбутнім матерям
8 квітня 2013 року відбулось чергове заняття консультпункту Станично-Луганського РЦСССДМ при пологовому стаціонарі Станично-Луганської центральної районної лікарні, головною метою та завданням якого є профілактика соціального сирітства (запобігання вiдмовi матері від новонародженої дитини), безвiдповiдального батьківства, надання комплексу соціальних послуг, спрямованих на збереження родинних стосунків між дитиною i матір’ю (сім’єю), на реiнтеграцiю дитини у сімейне оточення (рiднi, опiкунськi, прийомні сім’ї, всиновлення, дитячі будинки сімейного типу), здійснення соціального супроводу сім’ї, до якої повернули або влаштували дитину, а також розповсюдження соціальної реклами.
Фахівець Центру провів з майбутніми матерями  бесіду за темою: «Спосіб життя сім’ї та здоров’я дитини», також вони отримали буклети з корисною інформацією про переваги грудного вигодовування.
З вагітними жінками були проведені індивідуальні бесіди, надані консультації з питань оформлення соціальних виплат на новонароджену дитину, планування сімейного життя молодого подружжя, здоров’я вагітної жінки.
Н.С.Тітаренко, фахівець із соціальної роботи РЦСССДМ

1 комментарий: